Co dělat, když je venku hnusně nebo prší? Aktivity, hry a zábava pro děti.

Je víkend nebo prázdniny, ale počasí venku stojí "za starou belu"? Jak zabavit děti, když venku celý den prší? Připravili jsme pro vás několik zábavných i kreativních aktivit, aby se děti nemusely jen nudit před televizí, nebo koukat do obrazovky mobilu či tabletu.

Někdy postačí vytáhnout z krabic pozapomenuté hračky nebo oprášit štětce a vodovky. Co takhle zaujmout děti jinou zábavou, při které se zapojí i rodiče a jen samotná příprava je bude bavit? Přinášíme několik tipů na domácí aktivity, které nevyžadují žádnou speciální přípravu a přináší příjemné zpestření pro deštivě nevlídná odpoledne.

Handmade divadélko

Pohádky má ráda snad každá ratolest. Čtení z knížek však nemusí nutně zaujmout každého potomka a pouštění pohádek v televizi nebo na počítači pro změnu nerada vidí valná většina rodičů. Domácí divadélko vytvořené společnými silami by tak mohlo uspokojit obě strany. Děti a koneckonců i rodiče se zabaví již při samotné výrobě scény a při vyprávění příběhů nebudou nejmenší ochuzeni o vizuální efekt. Můžete vytvořit klasické postavy z českých pohádek anebo se pustit do výroby postaviček z animovaných televizních nebo filmových příběhů.

K výrobě divadélka budete potřebovat:

  • tvrdý papír nebo karton
  • špejle
  • lepicí pásku
  • pastelky, fixy, voskovky nebo tempery
  • nůžky
  • krabici od bot

Postup je velice jednoduchý. Na tvrdý papír s dětmi načrtnete pohádkové postavy podle vlastního přání a fantazie. Obrázky vybarvíte, vystřihnete a lepicí páskou připevníte ke špejli. Poté stačí už jen připravit krabici, tedy improvizované hlediště: krabici otočíte boční stranou dolů, prostřihnete na takto vytvořeném dnu otvory pro loutky a divadelní představení může začít. Chcete-li divadélko více vyšperkovat, můžete se s dětmi pustit do výroby pohádkových kulis nebo opony anebo se výtvarně vydovádět na zvelebení samotné „budovy“ divadla.

Kreativní hračky a potřeby na tvoření v našem eshopu

Výroba vlastního slizu

Jednoduchost a rychlost. Dvě vlastnosti výroby této velmi oblíbené dětské zábavy. Pro výrobu slizu postačí jen 3 základní ingredience, které s největší pravděpodobností budete mít doma:

  • lepidlo Herkules
  • vodu
  • jedlou sodu

Potom už jen smícháme dvě lžíce lepidlajednou lžící vody, promícháme a pak přidáme na třetinu malé lžičky jedlou sodu. Znovu promícháme a sliz je na světě. Pro rozmanitější variace je možné přimíchat do vody potravinářské barvivo anebo třpytky a glitry. Se slizem pak lze nakládat dle vlastní fantazie.

Ruličkové figurky - výroba z ruliček od toaletního papíru

Rozmanitých výtvorů je možné docílit i za pomoci obyčejné ruličky od toaletního papíru. Tento obyčejný kousek tvrdého papíru je stálící v dětském kreativním světě již několik desítek let. Již my rodiče jsme jako malí vyráběli kulaté vodníky, medvědy a princezny. Stačí tedy zapátrat v paměti nebo zabrousit třeba na pinterest.com a nechat se inspirovat pro domácí tvoření. Figurky z ruliček jsou takovým fenoménem, že dokonce existují pracovní sešity a knihy, které obsahují opravdu široké spektrum nápadů a návodů, jak z obyčejné ruličky vytvoříte neobyčejného jednorožce, žraloka anebo nindžu. Nachystejte tedy barevné papíry, dostatečně velké zásoby lepidla, fixy, vodovky, tempery a třpytky a tvořte.

Opičí dráha pro děti

Když děti nemohou řádit venku, lze jim umožnit vybít přebytečnou energii v domácích podmínkách. Děti mohou podlézat stůl, přelézat židle. Z polštářků nebo pěnových puzzle vytvoříme kameny, na které jediné je nutné našlapovat, aby malý človíček nespadl do vody. Slalom postavíme z klasických kuželek či jiných vhodných hraček. Matrace poslouží jako žíněnka pro kotrmelce a válení sudů. Natažené švihadlo mezi postelemi určí hranici, kterou je nutné podlézt nebo podplazit.

Dětský domácí pětiboj

Pro tuto domácí aktivitu stačí vymyslet několik disciplín, za jejichž splnění děti sbírají body. Nejrychlejší, nejvytrvalejší nebo nejpřesnější má nejvíce bodů, které na závěr sečteme a rozdělíme medaile, eventuálně i něco sladkého k zakousnutí. Populární jistě bude skákání jako žabák nebo skákaní po jedné noze. Házení míčkem na koš, šipek na terč, střelba na branku. Skákání přes švihadlo na čas, výdrž v rovnovážné poloze (jako holubička, pro nejmenší postačí stoj na jedné noze) nebo výše zmíněný slalom.

Další tipy na aktivity pro děti:

  • Vyrobte si a zahrajte s dětmi vlastoručně vyrobené pexeso - stačí nakreslit dvojice obrázků, vystříhat, rozdat a hrát! U nás frčí třeba státní vlajky a značky aut :)
  • "Bomba, povodeň, skrýš"rodič vykřikuje tyto tři slova a dítě podle toho vykonává úkoly. Bomba znamená leh na zem, při slově povodeň se musí dítě dostat na zvýšenou věc – pohovka, gauč, křeslo, židle a podobně, při slově skrýš se musí dítě schovat na předem stanovené místo.
  • Malování a omalovánky - nakreslete s dětmi obrázky, nebo je nechte vymalovávat omalovánky
  • Zahrát si můžete i klasickou "Schovku", která může být ještě zajímavější večer se zhasnutými světly
  • Nebo spolu s dětmi můžete připravit některou z našich výborných pomazánek :)