Hot Wheels pro nové sběratele: main, série, treasure hunt, STH

Líbí se ti Hot Wheels autíčka a začínáš je sbírat? Zajímá tě, co je to “main”, “th”, “sth” a další označení, které můžeš slyšet od hot wheels komunity a dalších sběratelů? Připravili jsme přehled základních pojmů pro začínající Hot Wheels sběratele, pojď se s námi na ně podívat!

Hot Wheels main, neboli mainline

Jako mainline se označují ty nejzákladnější modely Hot Wheels, které vlastně koupíš na každém rohu. Každý rok Mattel uvádí na trh 250 autíček v této základní edici. Každé autíčko tak má své číslo, například v roce 2020 byla vydána oblíbená corvetta '19 Corvette ZR1 Convertible jako autíčko s pořadovým číslem 144/250. Toto číslo ukazuje pořadí modelu v ročníku 2020. Kromě toho na kartě najdeme ještě pořadové číslo série, v tomto případě u uvedené corvetty je to 2/10. O sériích si něco povíme hned o odstavec níž.

Série základních main modelů Hot Wheels

Autíčka v každém ročníku se ještě rozdělují do sérií. V roce 2020 jich bylo 30, v roce 2021 už 35. Mezi oblíbené série patří třeba Factory Fresh, HW Speed Graphics, HW Flames nebo HW Turbo. Kompletní seznam sérií můžeš omrknout na Hot Wheels Fandom >

V každé sérii je vždy buď 5 nebo 10 různých modelů. Jednotlivá autíčka se objevují v různých ročnících a různých sériích. Například výše uvedená corvetta byla uvedena v roce 2020 v sérii Factory Fresh jako model s pořadovým číslem série 2/10. V následujícím roce 2021 ale už byla “převlečena” do série HW Torque s pořadovým číslem série 3/5.

Barevné alternativy Hot Wheels angličáků

Aby toho nebylo málo, Hot Wheels občas u některých angličáků vyrobí dvě nebo tři barevné varianty pod jedním modelem :-) Opět se vrátíme k naší corvettě - ta dostala při uvedení na trh v roce 2020 hned dvě barevné varianty - oranžovou a bílou. Obě mají stejné pořadové číslo modelu v daném roce (konkrétně 144/250, jak jsme si řekli výše) i stejné pořadové číslo v sérii (zde 2/10). Když je ale potřebujeme najít, dají se odlišit podle “toy #” - to je kód každého autíčka, který najdeme v zadní části karty. V našem případě má oranžová corvetta kód GHB34 a její bílá kolegyně má kód GHF01. Tento kód je pro každé autíčko unikátní.

Význam čísel a kódů na kartě Hot Wheels

A jak je to s těmi plamínky? Tajemství TH a STH

Již od roku 1995 Hot Wheels vydává speciální modely, které vycházejí ze základní mainline řady, ale jsou něčím unikátní a vzácné. Jak je konkrétně poznáme?

Autíčka Hot Wheels TH

  • Na kartě za autíčkem je viditelný stříbrný plamínek v kolečku
  • Autíčko “Treasure Hunt” neboli zkráceně “TH” má někde na sobě také navíc znáček plamínku v kolečku, případně nápis Treasure Hunt
  • V edici TH bývají jak reálné modely, tak různé “sci-fi” kreace - vymyšlené modely designery Hot Wheels
  • Každý rok vyjde 15 různých TH modelů

Autíčka Hot Wheels STH

  • Na kartě za autíčkem je viditelný zlatý plamínek v kolečku
  • Autíčko “ Super Treasure Hunt” neboli zkráceně “STH” má někde na sobě také navíc znáček TH
  • Kromě toho jsou modely STH lakované jiným lakem - jsou metalické, třpytivé
  • Oproti základním Hot Wheels angličákům mají také gumová kolečka jako modely z vyšších tříd Hot Wheels
  • V edici STH bývají reálné modely skutečných aut
  • Každý rok vyjde 15 různých STH modelů

Jak poznat Hot Wheels STH - zlatý plamínek?

Jak modely TH, tak STH se dají najít v klasických obchodech. “Lovci pokladů” tak pravidelně objíždějí obchody s hračkami a místa, kde se angličáci Hot Wheels prodávají. Některým se čas od času zadaří a model se stříbrným nebo zlatým plamínkem najdou. Je to ale veliká náhoda a některým sběratelům se to nepodaří za celý život. 

Sběratelskou hodnotu v tomto případě má hlavně zlatý plamínek - model STH. Takové autíčko se pak v aukcích prodává za ceny kolem 800 - 2000 Kč dle modelu a poptávky. Oproti tomu modely se stříbrným plamínkem velkou hodnotu nemají. Jde spíš o radost, že sběratel našel trochu výjimečnější model. Drobný potenciál mají jen modely reálných aut se stříbrným plamínkem, ale cena takového modelu bude stejně více méně odpovídat ceně obyčejného main modelu.

Pokud “zlatý grál” v podobě zlatého plamínku Hot Wheels nenajdeš, nevěš hlavu. Koupit se dají v aukcích či na inzertních webech. Zásadní ale je sbírat hlavně to, co tě baví a co se ti líbí. Žádný nadšený Hot Wheels sběratel nesbírá modely jen kvůli “estéháčkům”, ty jsou jen příjemným okořeněním našich sbírek.

1-banner