Kdy je Halloween 2023? Kdy začíná a jak se slaví?

Halloween je kouzelný svátek plný masek, převleků a fantazie. Poslední dobou si získává stále více fanoušků i u nás v České republice, více rodin zdobí svůj dům na podzim halloweenskými dýněmi, nebo rovnou z celého domu či zahrady vybuduje strašidelný dům. Pojďme se společně podívat na to nejdůležitější, co o Halloweenu víme!

Kdy je HALLOWEEN 2023?

Kdy je Halloween 2023?

Halloween je 31. října 2023 - tento rok tedy vychází Halloween na úterý. Přesné datum je vždy stejné, slaví se každý poslední říjnový den. Toto datum je spojeno s představou, že mezi světem živých a mrtvých je v tento den tenká hranice, což vytváří ideální prostředí pro oslavy spojené s nadpřirozeným a strašidelným.

  • Zajímá tě, kdy se slaví Halloween v Americe? Je to stejně jako jinde na světě - 31. října každý rok!
  • Kdy Halloween začíná? Jde o jednodenní svátek. Koledníci v maskách vycházejí do sousedství po setmění vždy posledního října.

Jak vznikl Halloween? A odkud Halloween pochází?

Jak vznikl Halloween a odkud pochází?

Halloween má své kořeny ve starobylém keltském svátku Samhain, který oslavoval konec starého roku a příchod nového. Oslavy ale nevypadaly jako náš Silvestr - slavil se konec vegetačního období, kdy se příroda chystala k "zimnímu spánku". Věřilo se, že v tento den se duchové mrtvých vracejí na Zemi a podle toho, jak daný člověk zemřel a jakou měl povahu mohl buď škodit, nebo pomáhat živým.

Křesťanství později tento svátek integrovalo do svého kalendáře jako "All Hallow´s Eve", tedy v překladu "Předvečer všech svatých". Název Halloween tedy vznikl zkrácením již zmíněného All Hallow´s Eve. 

Odkud pochází Halloween?

Tipujete Ameriku? Pak tipujete špatně! :) Prapůvod dnešních halloweenských zvyků sahá do Irska, kde se oslavy Halloweenu vyvinuly z výše zmíněného keltského svátku Samhain, který oslavoval konec a začátek nového roku.

Jak se píše Halloween?

Podle českého pravopisu je možné psát název svátku Halloween s malým i velkým písmenem na začátku - tedy i když napíšete Halloween nebo halloween, neuděláte chybu. Pokud ale píšete delší text, je vhodné se držet stejného označení a vybrat si tak, jestli budete psát s malým či velkým H na začátku slova. Více info o tom, jak psát názvy svátků, najdete třeba na webu mojecestina.cz.

  • Jak se píše Halloween po jednotlivých písmenech? Takto: H A L L O W E E N 
  • Jde o zkrácení slov "All Hallow's Eve", která se nejprve zkrátila na Hallowe’en a následně na nyní nejrozšířenější Halloween 

3. Halloweenské Tradice ve Světě

Halloween má různé podoby po celém světě. V Spojených státech je to čas na vyřezávání dýní a dětské kostýmy. V Mexiku oslavují "Dia de los Muertos" (Den mrtvých) s ofrandami a pietními aktivity. V Irsku, odkud Halloween pochází, se konají tradiční hry a ohnivé show.

4. Halloween v České Republice

V České republice se Halloween stává stále populárnějším. Děti si oblékají kostýmy a chodí po domech s výkřikem "Trick or treat!" (můžeme přeložit jako "Koledu, nebo něco provedu!"). Mnoho restaurací a klubů také pořádá tematické večírky a oslavy.

5. Zajímavosti o Halloween

  • Vyřezávání dýní: Tato tradice má kořeny v irském mýtu o Jacku O'Lanternovi, který chodil po světě s vyřezanou dýní a žádným světlem.
  • Strach a zábava: Halloween je svátkem, kdy si lidé rádi hrají na strašidla a děsivé postavy, ale také si užívají zábavu a sladkosti.
  • Hororové filmy: Toto období je ideálním časem na sledování hororových filmů a čtení strašidelných příběhů.

Halloween je svátek, který spojuje historii, tradice a zábavu. Pro děti i dospělé je to čas, kdy se můžeme nechat unést do světa fantazie a strašidelných příběhů. Ať už si ho oslavujete tradičně nebo moderně, je to určitě čas na zábavu a společenské setkání.

Omrkni vše na halloween v našem hračkářství!