Zajímavosti o Harry Potterovi

Co nejspíše ještě nevíte o světě Harryho Pottera

Nebudeme si nic nalhávat - knihy a filmy o mladém kouzelníkovi i dětské hračky na náměty kouzelnického světa se staly hned od počátku velice populárními, ale jen málokdo zná těchto 11 zajímavostí. Pojďme se na ně podívat.

TOP 10 zajímavostí o Harry Potterovi + jedna navíc!

 1. Autorka knih R. J. Rowlingová a hlavní postava Harry Potter mají společné narozeniny - oba se narodili 31. července.
 2. Rowlingová dala svým postavám jména, která odrážejí jejich role ve filmech. Například Harryho jméno odkazuje na jeho vůdčí schopnosti a Ronovo se týká jeho role pomocníka. Naproti tomu Hermionino jméno, převzaté ze Shakespearovy „Zimní pohádky“ nemá nic společného s jejími vlastními rysy, ale s touhou jejích rodičů vybrat jí chytré jméno.
 3. Rowlingová v roce 2017 přiznala, že nejprve napsala slova Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor na zadní stranu sáčků v letadle.
 4. Harry má stejné jméno jako jeho pradědeček.
 5. Rostliny z magického světa a jejich názvy ve skutečnosti pocházejí z mudlovského světa.
 6. Nicolas Flamel, stejnojmenný čaroděj z „Kámenu mudrců“, byl francouzský obchodník a písař narozený ve 14. století. Skutečné Flamelovo spojení s alchymií, vyšperkované po jeho smrti, je přinejlepším slabé.
 7. Edinburgh ve Skotsku, kde Rowlingová bydlí, poskytl hodně inspirace, včetně Bradavic.
 8. Dokonce i Stephen King byl vyděšený z Dolores Umbridgeové. Ve své recenzi na film v roce 2009 napsal: "Jemně se usmívající Dolores Umbridgeová se svým dívčím hlasem, ropuší tváří a svírajícími se tlustými prsty je tím největším fiktivním padouchem, který se objevil od Hannibala Lectera."
 9. Bradavické latinské motto „Draco dormiens nunquam titillandus“ znamená „Nikdy nelechtej spícího draka“
 10. Při natáčení filmu se vystřídalo hodně zvířat. Například Hedviku hrály čtyři sovy a více než tucet krys ztvárnilo Prašivku.
 11. Strašidlo Protiva se původně měl objevit ve filmu.

banner-harry-potter-hracky-figurky